Textova verze

ikonka
Vzpomínání na Osvětim

Datum: 26. 1. 2015, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

 

Vzpomínání na Osvětim

 

Od osvobození koncentračního tábora Osvětim uplynulo sedmdesát let. Je to dlouhá doba a možná i proto se vzpomínání na hrůzné systematické vyvražďování lidí míchá se současnou politickou agendou a nedůstojně se řeší, kdo s kým je ochoten či neochoten sdílet pietu za oběti holocaustu. Přitom by se zdálo, že vzpomínka na takovou historickou tragédii musí politikům pomoci hledat společnou řeč.

 

To, že v Osvětimi našlo smrt milión Židů, mělo jednoduchou příčinu. Přesvědčení Němců, zfanatizovaných Hitlerem, že jsou vyvolenou rasou a s tím související názor, že existují rasy či národy méněcenné, které je vhodné vyhubit. Hrozné je, že v každé době najdeme politiky, kteří se snaží vlichotit svým voličům vyzdvihováním jejich výjimečnosti a současně jim nabízejí nepřátele, které líčí jako méněcenné. Lidí, kteří pamatují, jak vypjatý nacionalizmus vedl ke světové válce, už mnoho nežije a ostražitost daná osobní zkušeností je ta tam. Podobně jako kdysi se pohrdá lidmi na základě jejich příslušnosti k rase či národu což je první krok na cestě k plynovým komorám a kremačním pecím.

 

Čeho bychom se měli bát a nejen výročně je fanatizmus a nenávistný nacionalizmus. To je ten jed, který z lidí, schopných žít vedle sebe bez ohledu na svou různorodost učiní nepřátele na život a na smrt. Jsou lidé, kteří nevraživost šíří a tací, kteří v nenávisti vůči jiným najdou jednoduché řešení své obtížné životní situace. Cyklicky se vynořuje temnota, provázející člověka dějinami, a opakovaně čelíme pokušení vyvléct se z civilizační slupky a stát se predátory, pustit ze řetězu své horší já. V každém je něco z osvětimského dozorce, ale rovněž z osvětimského Žida.

 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde...

 

reklamni prouzek
Normalni verze