Růžek
ikonka
Východní Morava s rekordní návštěvností turistických cílů

Datum: 23. 1. 2015, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

Hodnocení uplynulé turistické sezóny

ilustracni obrazek

 

Východní Morava s rekordní návštěvností turistických cílů

 

Z pohledu návštěvnosti tzv. jednodenních cílů, tj. návštěvnosti turistických atraktivit a turistických informačních center v roce 2014, zažil Zlínský kraj rekordní rok. Celková návštěvnost vzorku 38 subjektů, které sleduje Centrála cestovního ruchu Východní Moravy od roku 2008, přesáhla 2 miliony 400 tisíc osob a zvýšila se o 16 % ve srovnání s rokem 2013 a o 13 % oproti dosud nejlepšímu roku 2012.

Růst návštěvnosti se týkal prakticky všech turistických cílů. Výjimku tvoří pouze Rozhledna Františka Josefa I. na Hostýně a Vsetínský zámek, u nichž v roce 2014 probíhala rekonstrukce. Pozici nejnavštěvovanějšího turistického cíle kraje si s náskokem drží zlínská ZOO, která dosáhla nejvýraznější nárůst návštěvnost (+24 %) ve své novodobé historii a s 585 tisíci návštěvníky potvrzuje pozici mezi desíti nejnavštěvovanějšími cíli v celé ČR.

Pokračuje trend minulých let, kdy po nedávném poklesu opět roste u návštěvníků obliba historických objektů – hradů, zámků. U této skupiny cílů byl zaznamenán meziroční růst o 17 %. Takto se letošní návštěvnost těsně přiblížila dosud rekordnímu roku 2009. Návrat k dobré návštěvnosti zaznamenal kroměřížský Arcibiskupský zámek a kompletně rekonstruovaná Květná zahrada s více než 20 procentním růstem zájmu návštěvníků. Návštěvníci si oblíbili jak středověké hrady Buchlov, Brumov a Lukov, tak zámky v Buchlovicích či Vizovicích.

Poněkud odlišně se vyvíjí návštěvnost muzeí. Zde byl vloni zaznamenán růst o 10%. V této kategorii turistických cílů je loňská návštěvnost vůbec nejvyšší od roku 2008, kdy byl zahájen sběr dat. Za posledních 7 let vzrostl počet návštěvníků muzeí z 547 tisíc na loňských 746 tisíc, tedy téměř o 200 tisíc (tj. o 36 %). Pokračoval zájem o nejmodernější muzejní expozici v ČR„Princip Baťa“ v komplexu 14|15 BAŤŮV INSTITUT ve Zlíně, výborně si vedlo také Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm i Slovácké muzeum sídlící v Uherském Hradišti, spokojenost s návštěvnosti vládne také v Muzeu Kroměřížska či v Archeoskanzenu v Modré u Velehradu. Nutno říci, že hrady, zámky a muzea měly v minulém roce důležitého „spojence“ - počasí, jehož charakter návštěvnosti nahrával.

Sledovaná turistická informační centra poskytla v roce 2014 své služby téměř 590 tisícům zájemců, to je o 13 % více obsloužených, než v předchozím roce. Zde je „skokanem roku“ Turistické informační centrum Kroměříž, které zvýšilo svou výkonnost o celých 55 % a obsloužilo přes 52 tis. návštěvníků. Podobnou výkonnost vykazují informační centra Zvonice Soláň, Zlín, Luhačovice, Holešov. Nejvíce návštěvníků pak projde Městským informačním centrem a Centrem pro mládež v Uherském Hradišti – přes 108 tis.

„Výsledky návštěvnosti turistických cílů jsou povzbudivé. Ukazuje se, jak je provázán cestovní ruch s naší péčí o zachování kulturního dědictví a historického odkazu, resp., jak se prolíná podpora kultury s turistickým ruchem. Oběma těmto oblastem Zlínský kraj věnuje nemalou pozornost, která se mimo jiné projevuje na atraktivnosti regionu pro návštěvníky i místní obyvatele“, komentuje výsledky Ladislav Kryštof, člen Rady Zlínského kraje.

„V minulém roce jsme realizovali úspěšnou marketingovou kampaň s názvem „Východní Morava má jiskru“, ve které se turistická nabídka v celém spektru příležitostí odrážela. Systematicky pracujeme s turistickými informačními centry. Z pohledu návštěvnosti referenčních turistických cílů můžeme být s dopadem této kampaně i fungováním infocenter spokojeni“, dodává Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

 

Zdroj: TZ, Východní Morava.cz

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Restaurace a kavárna Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Bouček

Hotel Bouček je umístěn v historickém centru města Kroměříže, kde navazuje na tradici...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý