Textova verze

ikonka
Projekt Otevřené brány přitahuje stále větší množství návštěvníků

Datum: 9. 12. 2014, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Projekt Otevřené brány přitahuje stále větší množství návštěvníků

 

Celkem 133 163 návštěvníků, z toho 117 184 z České republiky a 15 979 ze zahraničí využilo možnosti navštívit během sezóny 2014 dvacet pět sakrálních památek ve Zlínském kraji zapojených letos do projektu Otevřené brány. Tento projekt zájemcům již od roku 2009 nabízí příležitost bezplatně si prohlédnout kostely mimo dobu konání pravidelných bohoslužeb a využít k tomu výkladu odborně vyškolených průvodců, to znamená dozvědět se zajímavé informace nejen o historii místa a kulturní hodnotě konkrétní památky, ale také o náboženské podstatě a symbolice vnitřního uspořádání a výzdoby těchto posvátných objektů.

Jaké zkušenosti s sebou projekt Otevřené brány přinesl v období od května do září 2014, kdy jsou průvodcovské služby zajišťovány v různém časovém režimu (od víkendového až po tzv. plný) si ve čtvrtek 4. prosince 2014 ve Zlíně sdělili zástupci farností i obecních samospráv při každoročním vyhodnocení, které organizuje Odbor kultury a památkové péče Zlínského kraje a kterého se zúčastnil také krajský radní pro kulturu, památkovou péči a spolupráci s církvemi Ladislav Kryštof.

„Od minulého roku jsme opět zaznamenali nárůst počtu návštěvníků, a to přibližně o 14 tisíc. Jedná se o výjimečný projekt v rámci nízkonákladové turistiky, kdy se návštěvníci mohou dozvědět spoustu nových informací a současně se pokochat krásou historické či současné architektury. Za to, že se zájem lidí o tento projekt neustále zvyšuje, bych chtěl poděkovat všem, kdo se na něm podílejí, a také mému předchůdci, který jej ve Zlínském kraji uvedl v život,“ řekl radní Kryštof. Podotkl, že církevní památky představují v mnoha obcích to nejcennější kulturně historické dědictví a že je tedy velmi dobré, když jsou reprezentanti samospráv na ně hrdí.

Během diskuse, v níž byl prostor pro postřehy z jednotlivých farností, zaznělo například to, že mnozí návštěvníci nejsou dostatečně informováni o tom, že se jedná o bezplatné exkurze, a že je třeba právě tuto skutečnost více zdůraznit při propagaci projektu.

„V Uherském Brodě se nám osvědčila forma určité hry pro děti: v kostele hledají zajímavosti interiéru, které jsou často spojené s příběhem místa. Pomáhají jim v tom jednoduché pracovní listy a rozmístěné cedulky. Takto uvažujeme do budoucna třeba o přiblížení života světců. Je to způsob, jak děti hravě vychovávat a učit vnímat méně známé skutečnosti,“ sdělil Pavel Macura, který jako bývalý vedoucí Odboru kultury krajského úřadu stál u zrodu projektu a nyní působí mj. i v uherskobrodské farnosti.       

Farář Kamil Obr z Rožnova pod Radhoštěm zase konstatoval, že se stále rok od roku zvyšuje kvalita průvodců: „Přistupují k návštěvníkům se stále větší grácií a dokáží dobře rozpoznat, kdo přichází jako turista, a kdo se spíš chce sám v tichosti pomodlit,“ podělil se o postřeh ze svého kostela.

Zajímavý „objev“ učinili díky projektu v Holešově: když tamní římskokatolická farnost zpřístupnila do té doby málo navštěvovaný kostel sv. Anny patřící do areálu zámku a zahrady, zdálo se, že obyvatelé města s nadšením objevili místo, kolem kterého předtím jen nevšímavě procházeli. Alespoň v tomto smyslu informovala přítomné Milena Machálková z holešovské farnosti.

Lázeňští hosté Luhačovic, a nejen oni, ale také rodiny s dětmi a další, si zase velmi oblíbili turistický vláček, který jezdí mezi Luhačovicemi a Pozlovicemi a zastavuje také u místních církevních památek. Mimochodem díky tomu výrazně vzrostla návštěvnost pozoruhodné hrobky hrabat Serenyiů u kostela sv. Martina v Pozlovicích.

Na komentované prohlídky sv. Hostýna se spousta lidí objednává prostřednictvím webu a fara ve Střílkách zase často slouží jako zázemí, kde se mohou návštěvníci kostela i unikátního barokního hřbitova, zastavit, občerstvit a odpočinout - zvláště ti, kteří přijíždějí na kolech, což je zde obvyklé. Takové a další poznatky tedy zazněly během vyhodnocení sezóny.

Projekt Otevřené brány je nejen zdrojem zážitků, ale zároveň nabízí pracovní příležitosti. Letos bylo v jeho rámci zaměstnáno 144 průvodců, které předtím proškolili odborníci z Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci, Arcibiskupství olomouckého, Zlínského kraje i Policie České republiky (neboť i bezpečnostní aspekty jsou pro práci průvodců potřebné).
 

Zpracovala: Helena Mráčková

 

reklamni prouzek
Normalni verze