Textova verze

ikonka
Zvelebení poutního areálu na Velehradě spojené s jeho modernizací bylo dokončeno

Datum: 27. 11. 2014, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Zvelebení poutního areálu na Velehradě spojené s jeho modernizací bylo dokončeno

 

Slavnostní bohoslužba, konaná u příležitosti ukončení projektu „Velehrad – centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy“, se dnes uskutečnila ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje. Zúčastnil se jí arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Mons. Jan Graubner, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, radní Zlínského kraje pro oblast kultury a cestovního ruchu Ladislav Kryštof a další hosté. Díky projektu se podařilo významně proměnit poutní areál baziliky a přilehlých objektů na Velehradě.

Realizátorem akce, započaté již v roce 2010, byla římskokatolická farnost Velehrad. Jedním ze zapojených partnerů byl i Zlínský kraj, který hned po svém vzniku projevoval snahu zvelebit poutní místo na Velehradě v rámci kompetencí, jimiž krajská samospráva disponuje.

„Velehrad je duchovním centrem dalece přesahujícím svým významem hranice Zlínského kraje a proto je dobře, že se zde podařilo uskutečnit toto rozsáhlé a povedené dílo, které výrazně napomůže jeho zatraktivnění a zviditelnění. Chtěl bych velmi poděkovat všem, kteří se o to jakýmkoliv způsobem zasloužili,“ uvedl hejtman Stanislav Mišák v úvodu konference, která se po slavnostní bohoslužbě uskutečnila v prostorách velehradského Stojanova gymnázia.

Díky projektu vznikl na Velehradě multifunkční Velehradský dům Cyrila a Metoděje, a to v obnovených prostorách sýpky a konírny. Své místo zde našly Muzeum bible, Velehradské muzeum, stejně jako odborné pracoviště Acta academia Velehradensis, Apoštolát modlitby a specializované knihkupectví.  Dále byl obnoven venkovní plášť baziliky a restaurován její interiér (zejména hlavní lodi baziliky, kruchty, podkruchtí a varhany). Rekonstrukcí prošly také část budovy velehradského kláštera a kostelík Cyrilka. Dále byla v objektu konírny Velehradského muzea vytvořena nová vzdělávací expozice pod názvem: „Velehrad na křižovatce evropských dějin“. Nového architektonického zpracování se dočkal prostor u baziliky, byl zde vytvořen jednotný informační systém a zakomponovány nově vytvořené formáty expozice pod širým nebem v návaznosti na Velehradské muzeum.

Podařilo se zde tedy vybudovat nové interaktivní vzdělávací prvky, provázat je se současnými pamětihodnostmi Velehradu a Modré a nabídnout tak školní mládeži i zainteresované veřejnosti hlubší vhled do původních a po staletí nosných tradic spojovaných s těmito místy.

Realizace projektu přišla na 345,837 milionu korun, přičemž 85 % bylo hrazeno z prostředků Evropské unie a zbylá část ze státního rozpočtu.

 

Zdroj: TZ, Krajský úřad pro Zlínský kraj, Jan Vandík

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze