Textova verze

ikonka
Skotské rozhodování

Datum: 8. 9. 2014, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

 

Skotské rozhodování

 

Jak se blíží referendum o budoucnosti Skotska, přibývá stoupenců nezávislosti a v posledním průzkumu poprvé získali většinu. Důvodem není ani tak nespokojenost se současným postavením ve spojeném království. Skoti mají vlastní parlament a v mnoha směrech jsou autonomní.

 

Přibývání stoupenců nezávislosti souvisí s jejich přesvědčením, že samostatné Skotsko vyřeší řadu praktických věcí ku prospěchu občanů lépe, než se to daří Londýnu. Do hlasování se tak vedle patriotismu či nacionalismu promítne zcela racionální kalkulace voličů, co je pro ně výhodnější – zda setrvat v unii, anebo se osamostatnit.

 

Skotské referendum je sympatické tím, že Londýn nepochybuje o právu občanů Skotska zvolit si svou budoucnost. V případě, že se nakonec Skotsko neosamostatní, plánuje Londýn další posílení skotské autonomie. A pokud Skotsko zvolí samostatnost, v mnoha ohledech zůstanou dosavadní vazby zachovány. V tomto případě se čeká civilizovaná decentralizace, žádný revoluční chaos.

 

Skotské referendum je záležitost unikátní. Na mnoha místech světa jsou regiony, ve kterých by lidé rádi žili po svém, ale právo rozhodnout o sobě je jim upřeno. Vlády nerady přicházejí o území a o lidi. Nepodaří-li se udržet nespokojence po dobrém, jsou k poslušnosti vedeni po zlém. Svět by nepochybně byl lepším místem pro život, kdyby se o hranicích států rozhodovalo u voleb, nikoli na bitevním poli. Jsou-li Skotové kompetentní rozhodnout, co je pro ně dobré, pak se stejně kompetentní lidé najdou i jinde. Rozdíl je jenom v tom, že Skoti nedostali nálepku separatistů či revizionistů a nepořádá se na ně hon. Proto se možná nakonec ze spojeného království s Angličany netrhnou.

 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde...


 

reklamni prouzek
Normalni verze