Verze pro PDA

ikonka
Řád pro Wintona

Datum: 20. 5. 2014, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

 

Řád pro Wintona

 

Pan Nicholas Winton oslavil 105. narozeniny a při té příležitosti ho náš prezident pozval do Prahy, aby mu na svátek republiky udělil Řád Bílého lva. Miloš Zeman napsal siru Wintonovi, který je podle něj příkladem lidskosti nezištnosti a osobní odvahy, že „do dějinné paměti se dostávají zejména ti, kteří neměli původně v úmyslu stát se slavnými a své činy nepojímali jako výjimečné". Hezky řečeno.

 

K ocenění Nicholase Wintona poznamenejme, že bude-li držitelem Řádu Bílého lva, pozdvihne to prestiž udělovaného řádu. Váha vyznamenání totiž vždy souvisí s tím, jakým lidem je uděleno. Dobře je to patrné na Nobelově ceně Míru, která se lidem jako je Nicholas Winton zpravidla nedává. Mírovou nobelovku většinou dostávají politické celebrity, prezidenti a někdy dokonce navzdory tomu, že mají na rukou krev. Prestiž Nobelovy ceny míru tím významně utrpěla a skoro se dá říct, že si většina laureátů Nobelovy ceny míru nezaslouží být ve společnosti Nicholase Wintona, který se také zcela logicky jejím laureátem nestal.

 

Příběh Nicholase Wintona je již u nás velmi dobře znám, přesto se k tomu, jak v roce 1939 zachránil 669 židovských dětí, stále vracíme. Není to jen proto, že tento příběh je mimořádně silný, dojemný. Bohužel je také překvapivě a nepříjemně aktuální. V Evropě a na jejích hranicích se probouzí fašismus, neonacismus, agresivní nacionalismus i rasismus. Jak atmosféra houstne, začínáme tušit, že Wintonovo dilema z roku 1939, zda jít lyžovat do Švýcarska, anebo pomoci se záchranou lidských životů kdesi v Praze, může dostihnout i nás. Jak víme z historie, naprostá většina lidí upřednostní lyžování. Proto řády téměř není komu slušnému udělit.

 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde.

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze