Verze pro PDA

ikonka
Zaorálek v Číně

Datum: 29. 4. 2014, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

 

Zaorálek v Číně

 

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je v Číně. Vzhledem k tomu, že má v plánu zlepšit česko-čínské vztahy a především pomoci českému exportu do země, ze které toho hodně dovážíme, nepřekvapuje příliš, že se nechystá Číňanům od plic vyčinit za jejich přítomnost v Tibetu. Zaorálek se spokojí se společnou deklarací zdůrazňující potřebu dodržovat lidská práva a ve snaze nenaštvat hostitele zvolí stejný přístup, jaký praktikují Britové, Francouzi či Němci. Říká se tomu pragmatizmus.

 

V čem se situace ve srovnání s nedávnou minulostí změnila, je jasné. S Čínou se mluví. Čína se stala továrnou světa, motorem světové ekonomiky, je největším věřitelem USA, jde o dynamicky rostoucí společnost, kterou nelze ignorovat. Co je ovšem neméně důležité, ukazuje se, že kritizovat Čínu kvůli nedodržování lidských práv je pokrytecké, neboť lidská práva jsou porušována i těmi, kteří za to peskují Číňany. Než měřit stejným metrem všem velmocím, tedy i Američanům (po kterých zavládne lidsko-právní katastrofa všude, kam pošlou vojáky či bezpilotní letadla hájit svobodu a demokracii), je jak vidno diplomatičtější neměřit nikomu.

 

V dnešním světě je rozumné budovat přátelské, anebo alespoň korektní vztahy s každým, kdo o to stojí. Úkolem ministra Zaorálka je pracovat na dobrých vztazích České republiky s nejbližšími sousedy, ale také s Čínou, Evropskou unií, Ruskem či Spojenými státy. Získávat partnery je lepší volba, než nadělat si nepřátele. Když se Lubomírovi Zaorálkovi podaří přispět k tomu, že se o naší zemi bude v Číně mluvit příznivě a s respektem, zaslouží si svůj ministerský plat, neboť současně se u nás bude příznivěji a s větším respektem vnímat Čína.

 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde

reklamni prouzek
Normalni verze