Růžek
ikonka
Turistická sezona 2013

Datum: 10. 2. 2014, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..se Zlínskému kraji vydařila..

ilustracni obrazek

Turistická sezona 2013 se Zlínskému kraji vydařila.

 

 

VÝCHODNÍ MORAVA – Další nárůst počtu zahraničních i tuzemských hostů, rostoucí počty přenocování a výborná dynamika růstu – to je hlavní charakteristika výsledků cestovního ruchu ve Zlínském kraji v posledním čtvrtletí i celém roce 2013. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad.

 

Ve 4. čtvrtletí 2013 přijelo do Zlínského kraje 105 019 hostů, kteří zde strávili 282 766 přenocování. Meziročně vzrostl jak počet hostů (+ 9,2 %), tak přenocování (+7,0 %). V dynamice růstu počtu hostů patří Zlínskému kraji celostátně 4 příčka za kraji Ústeckým, Jihomoravským a Olomouckým. Ve srovnání růstu přenocování je Zlínský kraj společně s Ústeckým dokonce druhý, lepší výsledek má pouze kraj Jihomoravský.   

 

Celkové výsledky roku 2013 jsou také velmi pozitivní. Do Zlínského kraje v roce 2013 přijelo celkem 516 471 hostů, kteří zde realizovali celkem 1 562 016 přenocování. Počet hostů v roce 2013 vykazuje od roku 2007 nejvyšší hodnotu. Ve srovnání s rokem 2012 se jedná o růst počtu hostů o 6,7 % a růst počtu přenocování o 1,9 %. V obou ukazatelích je dynamika růstu Zlínského kraje vyšší, než celostátní průměr. Zlínskému kraji rostl meziročně jak počet hostů celkem (+6,7%), tak počty hostů tuzemských (+5,1 %) a zcela výjimečné výsledky dosahuje v růstu počtu zahraničních hostů (+16,1%). V tomto směru vykazuje Zlínský kraj nejlepší výsledky ze všech regionů v ČR. Celkový podíl zahraničních hostů na návštěvnosti kraje tak činí 15,64 %. Největší podíl mezi cizinci mají hosté ze Slovenska a Německa. Velmi výrazně se zvýšily počty hostů z Polska a Ruska, dlouhodobě stabilní jsou příjezdy hostů z Rakouska a Itálie. Postupně se zvyšují počty hostů z Pobaltí (Litva a Estonsko), Číny a Ukrajiny.

 

Dlouhodobě je pozorován vyšší přírůstek počtu hostů než počet přenocování, což souvisí se snižováním průměrné délky pobytu. Ta je v celém kraji v průměru tři přenocování na jednoho hosta, delší než průměrnou dobu tráví v kraji hosté z Izraele, Ruska, Rakouska. Vlivů je několik – jednak jde o trend většího počtu kratších dovolených, jednak se zkracuje délka pobytu v lázeňských zařízeních, mj. i vlivem nové úhradové vyhlášky.

 

„Výsledky roku 2013 jsou velmi povzbudivé a již můžeme říci, že potvrzují dlouhodobý pozitivní trend. Považuji je za výsledek promyšlené podpory investic, součinnosti a spolupráce orgánů samosprávy s podnikatelskými subjekty a účinným marketingem, který vůči zdrojovým trhům prostřednictvím Centrály cestovního ruchu Východní Moravy realizujeme. Ukazuje se, že spolupráce celé Moravy se krajům na východě České republiky vyplácí, protože jsou to právě moravské kraje, které táhnou dynamiku cestovního ruchu v ČR dopředu“, říká Ladislav Kryštof, člen Rady Zlínského kraje, do jehož kompetence cestovní ruch patří.

 

„Rychlý růst počtu zahraničních hostů zaznamenáváme již třetím rokem, po krizi se vracejí tuzemští hosté. V celkové návštěvnosti se tak dostáváme na čísla z doby před ekonomickou recesí. Do celkového obrázku o návštěvnosti kraje je nutno započítat také návštěvnost tzv. jednodenních cílů. Dle našich zjištění na vzorku cca 40 míst v kraji, která sledujeme od roku 2008, byla tato návštěvnost velmi dobrá i přes nástrahy loňského počasí. Není bez zajímavosti, že například lokalitou Kohútka v Javorníkách v minulém roce prošlo přes 150 tis. návštěvníků, z toho polovina ze Slovenska“, komentuje uplynulou sezonu Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

 

 

RNDr. Gabriela Sýkorová Dvorníková, vedoucí tiskového oddělení krajského úřadu Zlínského kraje

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Restaurace ikona
Restaurace

Penzion a restaurace Zlobice

Penzion a restauraci Zlobice najdete v blízkosti krásného města Kroměříž, nazývaného ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

 
 
 

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý