Verze pro PDA

ikonka
Volební kalkulačka

Datum: 26. 9. 2013, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

Volební kalkulačka

Myšlenka využít vymoženosti internetu k rychlé orientaci v programech politických stran a ke zjištění, se kterou stranou toho mám názorově nejvíce společného, to je podstata volební kalkulačky. Jejím největším přínosem je samotný předpoklad, že se občan mezi politickými stranami skutečně rozhoduje. Smutnou praxí zastupitelské demokracie totiž je, že řada lidí hlasuje bez rozmyslu, zmanipulována politickou reklamou, různými průzkumy politické popularity, anebo se dokonce inspiruje rozmary celebrit.

Odpovědět na otázky nabízené volební kalkulačkou a zjistit procentuální shodu s kandidujícími stranami je sice zcela nezávazným testem, nicméně když člověk o sobě zjistí, že si notuje se stranou, kterou volit ho vůbec nenapadlo, začne mu to vrtat hlavou. Může to být tím, že stranu s dobrým programem reprezentují špatní lidé. Anebo že dotyčnou stranu nedoporučují plakáty vylepené na každém rohu. Také je ale možné, že člověk nemá o stranách dost informací, anebo že sám sebe řadí někam, kam svými názory či povahou vůbec nepatří.

Volební kalkulačka je samozřejmě pro voliče pouze pomůckou. Shoda, kterou díky ní zjistíme, je shodou se sliby, nikoli nutně i s realitou. Test se omezuje pouze na otázky, na které lze odpovědět ano či ne. Především ale shoda s programem nic neříká o důvěryhodnosti stran, což je při místní politické bídě kritérium zásadní ne-li nejdůležitější: K čemu dobrý program, pokud ho nabízí podvodník, anebo diletant? Od volební kalkulačky zkrátka nechtějme, co neumí a nezatracujme ji, pokud nás zaskočí. Autora těchto řádek volební kalkulačka překvapila mile. Pokud by volil, nechal by si poradit. Především koho určitě nevolit.

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze