Textova verze

ikonka
Peníze nebo život

Datum: 5. 2. 2013, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

Peníze nebo život

Traduje se, že loupežníci kdysi velkoryse nabízeli přepadeným pocestným možnost vzdát se finanční hotovosti výměnou za zachování holého života. O nějakém gentlemanství nemohlo být ani řeči, nicméně jistou logiku to barbarské vydírání mělo. Loupežník měl se svou obětí osobní kontakt a nebylo mu příjemné zatížit své svědomí zamřením lidského života. Šlo mu jen o peníze. Dnes je situace jiná v tom, že se loupí ve velkém, neosobně a lupič se svou obětí nesmlouvá, protože nemusí.

Transplantační centrum IKEM zveřejnilo zprávu, jak loni zachránilo či usnadnilo život tři sta sedmdesáti lidem. Dobrý dojem z této informace kazí poslední odstavec, že nenajdou-li se chybějící peníze, letos těch zachráněných životů ubude. Peníze nebo život, upozorňují lékaři. V jejich případě nejde o vydírání, ale o komentář k úhradové vyhlášce VZP, která „je pro rok 2013 k velkým nemocnicím velmi restriktivní". Transplantační centrum se doprošuje peněz u lidí, kteří asistují při jejich tunelování. Je to apel na loupežníka, aby nerozkrádal VZP, neboť jde o životy.

Existuje jistá šance, že toto drama bude mít dobrý konec. Jakmile se ví, že veřejnost potíže lékařů s financováním transplantací sleduje, ministerstvo peníze hledat bude. Ve druhé polovině volebního období už se vlády vyhýbají nepopulárním opatřením a hledí si to u občanů vyžehlit. Navíc zrovna tato vláda podstoupila rekordní sérii transplantací. Nahrazování selhávajících ministrů drží kabinet při životě, byť někdy nechápeme, proč se selhávající orgán nahrazuje stejně vadným. V každém případě od takové vlády občané oprávněně očekávají solidaritu s lidmi, pro které je transplantace poslední šancí přežít.

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze