Textova verze

ikonka
Desítky tisíc návštěvníků vstoupily do otevřených bran kostelů

Datum: 15. 12. 2012, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..v roce 2012 ..

ilustracni obrazek

 

 

 

Desítky tisíc návštěvníků vstoupily do otevřených bran kostelů v roce 2012

 

LUHAČOVICE, ZLÍN – Vyhodnocení dalšího, v pořadí již čtvrtého, ročníku projektu Otevřené brány se uskutečnilo v polovině prosince v Augustiniánském domě v Luhačovicích za přítomnosti duchovních správců farností, průvodců a zástupců kraje, měst i obcí. Příležitosti k bilancování a zhodnocení projektu využil i nový krajský radní Ladislav Kryštof zodpovědný za kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a spolupráci s církvemi, který se účastníkům setkání představil a vyslechl si jejich zkušenosti.

 

Projekt Otevřené brány vznikl ve Zlínském kraji díky společné iniciativě Arcibiskupství olomouckého, Zlínského kraje, měst, obcí, farností, Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci a Centrály cestovního ruchu Východní Moravy s cílem ukázat co nejširší veřejnosti estetické a duchovní bohatství ukrývající se v sakrálních stavbách na území regionu. Od května do září je buď v každodenním, víkendovém nebo smíšeném provozu – mimo časy pravidelných bohoslužeb – možno s vyškolenými průvodci absolvovat prohlídku celkem dvaceti kostelů. Někde je pro zájemce připraven i doplňkový program. Tak například v Luhačovicích je exkurze do kostela sv. Rodiny doprovázena power pointovou prezentací a možností navštívit i zámeckou kapli.

 

„Během jarních a letních měsíců navštívilo církevní památky ve Zlínském kraji v rámci Otevřených bran 80 859 turistů,“ informoval Ladislav Kryštof, podle něhož má projekt mezi lidmi velmi dobrou odezvu.

 

„Mně osobně se líbí, jak některé farnosti doplňují prohlídku něčím, co ještě víc umocňuje dojem z návštěvy těchto posvátných míst. Když například v kostele někdo hraje na varhany nebo když návštěvníci můžou nahlédnout do prostor jinak běžně uzavřených, je to pro ně určitě velký zážitek,“ vyjádřil se radní Kryštof, podle něhož by bylo přínosné, kdyby farnosti v těchto iniciativách i do budoucna pokračovaly.

 

„Opět se ukázalo, že se projekt těší ohlasu zejména u lidí hledajících, sympatizujících a zvídavých. V dalších letech se určitě zaměříme na možnost doprovodných programů, jako jsou koncerty, výstavy, anebo prohlídky církevních památek orientované speciálně na děti a mládež, kterou je možné touto formou vést ke schopnosti vnímat krásu. S tím souvisí potřeba odborného vyškolení většího množství kvalitních průvodců, kteří by dokázali přizpůsobit výklad tak, aby byl poučný a zajímavý pro různé typy a věkové skupiny návštěvníků. V tomto směru již máme vynikající zkušenosti s Cyrilometodějskou teologickou fakultou v Olomouci,“ sdělil vedoucí odboru kultury krajského úřadu Pavel Macura.

 

Co se týče financování projektu, v roce 2012 činila dotace Zlínského kraje 360 000 Kč, dotace obcí a měst byla 515 000 Kč, další finance zajistily farnosti podle svých individuálních možností.

 

Zlínský kraj kromě podílu na honorářích průvodců zajistil metodickou, odbornou a marketingovou činnost. Byly vytištěny praktické propagační materiály v jazykových mutacích.

Školení, kterého se zúčastnilo 57 průvodců, proběhlo květnu. Nejpočetnější skupinou zájemců o možnost provádět jsou aktivní senioři, maminky na mateřské dovolené a studenti.

 

 

Zpracovala: Helena Mráčková

 

Sýkorová Dvorníková Gabriela            

tisková mluvčí                                                

Krajský úřad Zlínského kraje                            

577 043 190, 731 555 161                                

 

 

 

 

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze