Verze pro PDA

ikonka
Černobylská inspirace

Datum: 27. 4. 2012, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

Černobylská inspirace
 
Existuje hned několik důvodů, proč bychom měli pečlivě sledovat práce na novém sarkofágu v Černobylu. Předně je dobré mít přesnou představu, jak postupovat po havárii Temelína, aby se předešlo amatérské improvizaci.

Rovněž není na škodu vědět, co takový sarkofág bude stát a rovnou si nachystat peníze, neboť doba je nejistá, stát zadlužený a věřitelé stále neochotnější. Zabývat se u nás sarkofágem na jadernou elektrárnu je nezbytné proto, že všechny parlamentní politické strany si v podpoře jaderné energetiky notují. Když jde o atom, padnou si do náruče komunisté s ODS i TOP-09 s ČSSD. Jinde jádro politiky rozděluje, štěpí, u nás naopak tmelí.

Za příležitost k věcné debatě o řešení jaderné havárie nevděčíme Černobylu, nýbrž až nedávné katastrofě v Japonsku. Před Fukušimou byli milovníci jádra ochotni debatovat výhradně o užitečnosti jaderné energie, o její čistotě, láci a naprosté bezpečnosti. Nyní stejní experti vystupují neagresivně, spíše pokorně, než pyšně, oponenty už neokřikují. A to je dobře. Jaderné experty totiž vzhledem k přítomnosti funkčních jaderných zařízení budeme potřebovat a vztahy s nimi bychom měli udržovat co nejlepší. Třeba proto, aby nás nenechali v maléru, až to tady bouchne, protože co my amatéři víme, jak takové radioaktivní monstrum bezpečně zabetonovat!

Sarkofágy mohou být mimochodem odpovědí na noční můru jaderné energetiky, totiž na otázku co s vyhořelým palivem. Když už se bude zakrývat havarovaná elektrárna, proč do trosek nepřihodit jaderný odpad, který nikdo ve svém sousedství nechce? Posoudit to samozřejmě musí odborníci, ale kdyby to šlo takto elegantně spojit, hned bychom měli klidnější spánek.

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze