Verze pro PDA

ikonka
Neklidné školství

Datum: 23. 1. 2012, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

Neklidné školství

Ministrem školství by určitě neměl být člověk, který neumí diskutovat, nedokáže argumentaci opřít o fakta, má problém naslouchat oponentům a nectí dohody.

V komunikaci s akademickou obcí totiž musí ministr počítat s vysokým stupněm rizika, že narazí na vzdělané a inteligentní lidi, na které nějakými ideologickými hesly dojem neudělá. Politický mandát je v daném prostředí kvalifikací skoro zanedbatelnou. Nezaručuje autoritu ani prestiž, naopak budí podezření, neboť od politiků se dnes obecně nic rozumného a prospěšného nečeká.

Reformní legislativa, kterou ministr předkládá vládě, je z pohledu vysokoškolské obce vadná a škodlivá. Protože s ním o věci diskutovali a přispěli řadou podnětů a připomínek, jsou nyní učitelé a studenti logicky rozladěni. Došlo jim, že bavit se s ministrem byla ztráta času.

Připravují protesty, kterými by odvrátili hrozící škody. Panu ministrovi se to nelíbí a obviňuje akademiky z podněcování sociálních bouří. Pravdou je, že se k protestům studentů schyluje, ale rektor Karlovy univerzity jimi vinen nebude.

Spor o reformu je dílem odbornou debatou o tom, jak zpoplatnit vzdělání, aby školy místo schopných studentů nevyučovaly pouze děti bohatců. Také se ale nadlouho dopředu rozhoduje o zcela principiální záležitosti, totiž o tom, zda a v jaké míře se stát zbaví odpovědnosti za vzdělávání s tím, že jde o soukromou věc zájemců o vzdělání. Zdá se, že tu je řada politiků, kteří by rádi vládli společnosti nevzdělané. A je-li tomu tak, pak žádný protest není přehnaný. Odstrašujícím příkladem zpackané reformy je Velká Británie. Británie je ale rovněž příkladem, jak se zvůli politiků, devastujících školství, vzepřít.
 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde

 

 

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze