Růžek
ikonka
Expozice pand červených již otevřena!

Datum: 12. 12. 2011, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

.. v ZOO Zlín..

ilustracni obrazek

Expozice pand červených již otevřena!

V pondělí 5. prosince se do nově vybudované expozice v asijské části ZOO Zlín přestěhoval pár pand červených!

Jedná se o přírodně řešenou expozici, která svým vzhledem a konceptem napodobuje vysokohorské prostředí, které tyto úhledné, červeno-černé šelmy obývají – předhůří Himálají. Běžně se vyskytují od nadmořské výšky 2.000 m n.m. výše, takže jsou na chladné až mrazivé dny, spousty sněhu a vůbec nehostinné podmínky k životu dobře adaptované a naše zima jim vůbec nevadí. Ba co víc, velkou chovatelskou chybou by bylo držet je v zimních měsících ve vyhřívaných prostorách. To bychom jim mohli dokonce způsobit nemalé zdravotní problémy, takže venkovní výběhy jsou pro tyto atraktivní chovance nezbytností. Pochopitelně jak v přírodě, tak také i zde musí mít pandy možnost drobných úkrytů, aby se v případě vytrvalých dešťů či silného větru měli kam schovat. K tomu jim ale úplně stačí obyčejná dřevěná bouda, takže dvě takové jsme jim tam nainstalovali tak, aby jim skutečně poskytovaly možnost dočasného úkrytu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Panda červená je vůbec zajímavým chovancem, která svým vzhledem sice upomíná na některou ze šelem (ostatně tam také podle zoologického hlediska patří), ale když se podíváme na její jídelníček, budeme mít o jejím zařazení k šelmám nemalé pochybnosti. Vždyť podstatnou část jejího jídelníčku tvoří, uvažte sami - bambus! popřípadě další druhy rostlinných výhonků. A to tedy není obvyklá strava šelem. Vlastně jen tato panda červená a pak mnohem větší panda velká jsou šelmy, u kterých v jídelníčku naprosto převládá rostlinná strava nad živočišnou. Je to ostatně také tím, že panda červená žije tak vysoko, že se na lov menších živočichů nemůže spolehnout jako na esenciální zdroj výživy. Tím je v přírodě právě dobře rostoucí a vždy zelený bambus. Protože je ovšem obecně rostlinná strava jen málo výživná, musí pandy této stravy přijmout relativně velké množství a navíc šetřit energií. Proto denní rytmus těchto zvířat můžeme rozdělit do dvou částí – na dobu, kterou stráví příjmem potravy a pak na tu zbývající, kterou vyplňují odpočinkem a spánkem. Touto činností se dá ušetřit nemalé množství energie. V naší zahradě pandy dostávají denně několik výhonků bambusu, ale také i sladší druhy ovoce, jako např. grepy, banány, hrušky nebo kiwi. Oblíbenou pochoutkou je i vařená ovesná kaše. Nicméně tohle vše je jen určitý doplněk stravy.

Na závěr ještě několik konkrétních slov o našem mladém páru a expozici, která je „horkou“ a určitě atraktivní novinkou končícího roku 2011. První k nám letos přišla samička z francouzské zoo Beauval, a to dne 27.4., poté pak sameček z norské Kristiansand Dyrepark. Na základě místa jejich příchodu naši ošetřovatelé vymysleli oběma zvířatům nová jména – samičku pojmenovali Chantal (čti Šantal) a samečka pak jako Kristiána. Chantal se narodila dne 19.6.2010, Kristián pak 22.6.2010 (ve zmíněných zahradách). Od začátku spolu vycházejí dobře, a i když jsou oba „jen“ jeden a půl roku staří, možná už teď přijde jejich první říje. Ta totiž u pand červených probíhá obvykle v lednu až někdy do poloviny března, aby se pak mláďata rodila do nejpříjemnějšího ročního období, tedy léta. Jak to vše bude probíhat tady u nás, to se můžete sami přijít přesvědčit. Všechno tady u pand ještě „voní“ novotou.


zdroj: ZOO Zlín

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

Kostel sv. Mořice

Kostel sv. Mořice je situován v historickém centru města, na Stojanově náměstí....

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Inet objednávání - MěÚ Kroměříž

Elektronické rezervace, systém WebCall...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý