Verze pro PDA

ikonka
Benzínový pranýř

Datum: 13. 7. 2011, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

Benzínový pranýř

Dalo se čekat, že zveřejňování pump s problematickým benzínem či naftou se nemine účinkem.

O černou listinu od České obchodní inspekce je mezi řidiči docela zájem, takže dostat se na pranýř znamená s jistotou pokles tržeb. Prodejci, načapaní inspekcí s vadným zbožím tvrdili, že jsou v tom nevinně, že nemohou ovlivnit, co jim dovezou distributoři od výrobců. Něco ale zdá se přece jen ovlivnit mohou, pokud se podle kontrolorů kvalita prodávaných pohonných hmot náhle výrazně zlepšuje.

Z pranýře mají pumpaři větší vítr, než z kontrol a pokut. Což vybízí k obecné úvaze: Jak by se asi změnilo podnikatelské prostředí a společenské klima, kdyby veškeré obchodní informace byly povinně veřejné? Zákon, zakazující obchodní tajemství, by udělal pořádek nejen v privátním sektoru, ale i ve veřejných zakázkách a ve státní správě. Pokud by všichni měli volný přístup ke všemu, obnovilo by se konkurenční prostředí, padaly by kartely, kolabovaly by monopoly, mizela korupce.

Novela zákona o pohonných hmotách, která spotřebitelům pomohla kvalifikovaně se rozhodovat, kde nakupovat a kde ne, je krok dobrým směrem. Právo na informace by ovšem mělo platit univerzálně a absolutně. Veškerá jednání, která se nás dotýkají (a dotýkají se nás veškerá jednání) by měla být dostupná on-line, cokoli řečené šeptem (s čertem) by pak mělo být pranýřováno coby spiknutí proti občanům. To by byla prevence znemožňující vyvoleným s exkluzivními informacemi ovládat veřejnost, drženou v nevědomosti. Po té, co stát občana připravil o soukromí, je čas to státu vrátit. Ani stát, čili jeho představitelé, zaměstnanci, organizace ani jeho partneři, nemají nárok počínat si inkognito.

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze