Textova verze

ikonka
Německé domino

Datum: 2. 6. 2011, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

Německé domino

O 30% podle premiéra u nás zdraží elektřina, když Němci zavřou atomové elektrárny. Zřejmě má na mysli dominový efekt na trhu, který je plně liberalizován, takže cenu určuje nabídka a poptávka.

Bude-li v Německu kvůli nižší výrobě menší nabídka než poptávka, cenu by to teoreticky mělo zvýšit nejen tam, ale všude. Vzhledem k tomu, že u nás se jaderná energetika těší všeobecné politické podpoře, většina Čechů se radiace nebojí, a o elektřinu u nás není nouze, dá se Nečasova řeč v Německu brát jako nepřímá výčitka: Co nám to prosím vás děláte?

Němci nám ovšem žádnou schválnost nedělají. Že mají jinak seřazené priority jim vyčítat nelze a navíc vůbec není jisté, jak to s cenou elektřiny nakonec bude. Jedna věc je, o kolik si kdo řekne a druhá kolik je kdo ochoten zaplatit a kolik je za jakou cenu ochoten nakoupit. Pokud se navíc ukáže, že ekonomická integrace je ekonomicky nevýhodná, v Bruselu že se o ceně naší energie rozhoduje k naší škodě, nepochybně to tržně vyvolá poptávku po ekonomické dezintegraci, či deintegraci.

Jestliže nemůžeme mít elektřinu za rozumnou cenu kvůli plně liberalizovanému tržnímu prostředí, pak je třeba zvážit, zda takovéto prostředí neopustit. Pan premiér měl v Německu říct, že si zdražení elektřiny o 30% nemůžeme dovolit, takže bude náš parlament nucen zvážit, zda jsme schopni dostát unijnímu závazku plné liberalizace trhu s elektřinou. A protože elektřinu u nás používá každý, měl pan Nečas říct, že občané v referendu budou muset rozhodnout, zda setrvat v unii, která neumí nabídnout elektřinu za slušnou cenu. Ale pozor! Kdyby záleželo na našich politicích, třeba by zvedli cenu i o 100%. Bez ohledu na Německo či EU.
 

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze