Textova verze

ikonka
Pálit či číst?

Datum: 13. 9. 2010, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Ivan Hoffman, komentátor Deníku..

ilustracni obrazek

Pálit či číst?

S napětím se čekalo, jestli pastor Terry Jones bude pálit korán, jak hrozil údajně kvůli plánu stavby mešity v sousedství Ground Zero.

Kde kdo mu tuto provokaci rozmlouval, dokonce i papež. A Obama k tomu zopakoval Bushův komentář, že Amerika nebojuje proti islámu, ale proti teroristům, kteří korán překroutili. Podle Obamy je korán třeba číst, nikoli pálit. A něco na tom je. Pastoru Jonesovi by při čtení určitě neunikla řada souvislostí s křesťanstvím a s judaismem a zjistil by, že muslimové jsou koránem vedeni ke zbožnosti stejně tak, jako křesťané biblí.

Lidé, kteří osobně poznali muslimské prostředí, hovoří vesměs o přijetí vlídném, přátelském a připisují to právě koránu, který společnost kultivuje. Že se koránu dovolávají i radikálové, kteří s pokřikováním, že Alláh je veliký činí druhým zlo, je sice fakt, ale něco podobného už bylo v historii k vidění i u křesťanů. Nakonec ti ničemníci, dovolávající se boha, společně skončí v pekle, zatímco pro duše hodného křesťana a hodného muslima existuje určitě jakési společné nebe, kde se potkají s hodným židem. Pokud tedy věříme v monoteistické duchovno.

Kdo ví, zda neděláme chybu, když proti sobě stavíme a porovnáváme různá náboženství, různé ideologie, či různé myšlenkové proudy. Ve skutečnosti se totiž stejně nakonec lidé spíše dělí na jedince tolerantní, mírumilovné anebo naopak agresivní, nesnášenlivé, na duše vstřícné a na primitivní fanatiky. Jsou lidé, co touží poznávat a čtou a lidé s nutkáním něco kazit a pálit. Ti co sejí vítr, aby sklidili bouři, to s námi nikdy nemyslí dobře. Nemusíme přesně vědět, v čem se mýlí. Stačí je vidět a slyšet. Cítit tu jejich slepou, hluchou zuřivost.

Ivan Hoffman, komentátor Deníku, zvukový záznam naleznete zde

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze