Růžek
ikonka
Rozsáhlý požár v průmyslovém areálu

Datum: 11. 9. 2010, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

.. v Otrokovicích ..

ilustracni obrazek

Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár OtrokoviceV pátek 10.9.2010 v 20:25 byl hasičům ve Zlíně oznámen požár haly v průmyslové oblasti v Otrokovicích, v budově č. 105, areál bývalého podniku Chemita. Oznamovatel hlásil hasičům několikametrové šlehající plameny a kouř.

 

 

Po příjezdu prvních jednotek na místo události byl velitelem potvrzen rozsah požáru a byl vyhlášen ihned poplach všem jednotkám z II. stupně požárního poplachu. Ten byl v průběhu události nakonec změněn až na konečný nejvyšší - zvláštní stupeň požárního poplachu.

 

 

Požár zachvátil členitou budovu č. 105 o rozměrech asi 100x35 metrů, ve které bylo několik provozoven - autoservis, autovrakoviště, vyroba tvárnic, výroba laminátu, sklad hořlavých kapalin, apod. Na objektu byla smíšená dřevěná a ocelová střecha, která se postupem času díky obrovské intenzitě požáru propadla dovnitř budovy a přispěla tak k dalšímu hoření. V objektu explodovalo také několik tlakových lahví.

 

 

Na místo se postupně sjelo přes 20 hasičských jednotek s více než 31 kusy cisteren, protiplynových automobilů, výškové techniky a dalších vozidel.

 

 

Z důvodu vývinu značného množství kouře byli informováni obyvatele v okolí, aby uzavřeli okna a omezili větrání. Na místo byla povolána mobilní laboratoř hasičů z HZS Jihomoravského kraje, laboratoř Tišnov, která provedla meření na obsah látek v kouři v blízkosti zásahu a v kouřem zasažených částech Otrokovic. Vzhledem ke směru větru a dobrým rozptylovým podmínkám byl kouřem zasažen nejvíce sousední podnik Barum Continental. Příslušníci z laboratoře naměřili vodní páru a stopové množství látek CO, CO2, aromatických uhlovodíků a chloru, což jsou běžné látky obsažené v jakémkoliv kouři. Jejich koncentrace mimo místo události nedosahovaly hodnot nebezpečných pro lidské zdraví.

 

 

Zásah byl pro hasiče velmi náročný z důvodu nutnosti používání dýchací techniky. Velitel zásahu rozdělil celé místo události na 3 samostatné bojové úseky. Většina z provozoven byla však požárem zcela zničena. Lokalizace požáru byla hlášena až v sobotu v 5 hodin ráno. Z důvodu zborcené střechy a narušené statiky budovy není pro zasahující hasiče vstup do budovy bezpečný, což komplikuje i prvotní odhady o škodách.

 

 

Místo vzniku požáru i jeho příčina je předmětem vyšetřování. Škoda bude upřesněna až jednotlivými majiteli, bude jistě v řádech desítek milionů korun. Událost se obešla bez zranění.

 

Aktualizace

10:00 - na místě zůstává 5 hasičských jednotek, které provádějí dohašovací práce. Vyšetřovatelé hasičů i policie se dostavili na místo. Zatím však nemohou vstoupit do budovy. Požárem poškozená budova se musí nejprve prohlédnout statikem. Hasičům se podařilo před plameny uchránit autoservis, kanceláře jedné z firem s důležitými dokumenty a sklad hořlavých kapalin, pro jehož ochranu museli hasiči intenzivně ochlazovat zeď, které dělila sklad od hořící haly. Velitel zásahu pochválil práci všech zásahových jednotek hasičů a také spolupráci s PČR, městskými policiemi, zástupci města Otrokovice a dalšími orgány státní správy a samosprávy.

 

10:30 - celkem se u zásahu zatím vystřídalo 105 hasičů z těchto jednotek:

HZS ZLK stanice Otrokovice

HZS ZLK stanice Zlín

HZS ZLK stanice Uherské Hradiště

HZS ZLK stanice Kroměříž

HZS podniku TAJMAC ZPS Malenovice

HZS podniku Barum Continental Otrokovice

HZS podniku Fatra a.s. Napajedla

a dále jednotky dobrovolných hasičů z těchto měst a obcí: Babice, Fryšták, Halenkovice, Holešov, Hulín, Kostelec u Zlína, Kvasice, Kvítkovice, Napajedla, Otrokovice, Zlín-Prštné, Racková, Slušovice, Tlumačov, Vizovice.

 

 

Případ dále sledujeme ...

 

 


Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice Požár Otrokovice

 

mjr. Ing. Vít Rušar

HZS Zlínského kraje

 

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel Excellent

Hotel Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměř...

Restaurace ikona
Restaurace

Hotel Octárna

Hotel Octárna se nachází v centru historické Kroměříže, jen několik minut chůze od ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Arcibiskupský zámek

Renesanční stavba, na jejímž místě stálo hradisko patrně již v době Velkomoravské říš...

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Historie města

... přezdívané Hanácké Athény ... Prvopočátky města jsou přisuzovány trhové vsi, k...

Sněmovní sál

Po požáru zámku v roce 1752 shořelo druhé poschodí a střecha severozápadního křídla z...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý