Růžek
ikonka
Město Holešov vydalo novou publikaci

Datum: 12. 7. 2010, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..Portréty slavných holešovských rodáků..

ilustracni obrazek

Město Holešov vydalo novou publikaci

Portréty slavných holešovských rodáků napsal populární autor Robert Rohál.

Herečky Ema Skálová, Alena Růžičková a Eva Miláčková, filmový a televizní režisér Petr Tuček, herec a spisovatel Jiří Zapletal, někdejší sportovec a později dlouholetý člen operního sboru Národního divadla Praha František Křupala a herec, spisovatel, dramatik a malíř Jiří Sehnal alias Jethro Spencer McIntosh, který se během své životní pouti dostal až do Hollywoodu – to jsou osobnosti, jimiž se zabývá nová publikace Roberta Rohála. Klade si za cíl jediné – připomenout „život a dílo“ těchto sedmi osobností, z nichž většina se v Holešově narodila, ti ostatní zde strávili dětství nebo mládí, aby se pak vypravili do velkého světa divadla a filmu…


Šedesátistránková brožura nazvaná „Osobnosti, kterým tleskal nejen Holešov“, kterou vydalo město Holešov, bude k mání ve vybraných trafikách, obou holešovských knihkupectvích a také v Zámecké galerii. 


 „Město Holešov má štěstí,“ píše v samém úvodu nové publikace autor předmluvy Karel Bartošek, „že nadmíru plodný a brilantní spisovatel literatury faktu, holešovský rodák a občan Robert Rohál, si zvolil za téma své další knížky osudy sedmi významných  Holešovanů, činných v kultuře. Barvitě, se spoustou autentických, veřejnosti známých či doposud neznámých fotografických materiálů a vzpomínek, vytváří portréty osobností, které v mládí vyšly z Holešova, aby se svým profesionálním životem výrazně zapsaly do české, československé, či dokonce světové kultury.


Všech sedm patří do generace, jejíž těžiště se nachází v padesátých až osmdesátých letech dvacátého století, do generace, kterou většina z nás důvěrně zná jako své rodiče či prarodiče, jejíž členové jsou stále mezi námi, ale bohužel je jich čím dál tím méně. A je nejvyšší čas zachytit na papír činy, životy a děje jejích nejvýznamnějších představitelů.


Dlužíme to nejen jim, ale také našemu městu a vlastně i sobě, abychom nemuseli hořce litovat – kruciš, proč jen jsme se nezeptali či nezajímali, dokud byl ještě čas, o ty ženy a muže, kteří vyšli z Holešova do širého světa a přispěli svou hřivnou jeho kultuře. V případě těchto sedmi Holešovanů byl dluh vyrovnán. Máme v rukou publikaci, která nejen nám, ale i generacím, které teprve přijdou, podá dost a dobrých informací o dějích, událostech a osudech lidí, kteří zapsali naše město do seznamů, ze kterých vyvěrají prameny kultury národa, státu i lidstva.“


Ema Skálová kdysi začínala s holešovskými ochotníky, ale brzo vystudovala herectví a poměrně brzo zakotvila v pražském Realistickém divadle. Natočila celou řadu filmu i televizních inscenací a známá je rovněž její spolupráce s rozhlasem. Ve filmu však hrála většinou vedlejší postavy, což zřejmě způsobila skutečnost, že si kdysi dovolila odmítnout titulní roli ve filmu Anna proletářka…


Také Alenu Růžičkovou - Pavlínovou, dceru někdejšího profesora holešovského gymnázia známého regionálního malíře Františka Růžičky, učarovalo už v raném mládí divadlo. Prošla několika scénami, aby nakonec zůstala v Brně, kde hrála v Divadle bratří Mrštíků. Kromě herectví vystudovala na brněnské JAMU (kde později učila jevištní řeč) i dramaturgii, a dokonce ovládla i jazyk esperanto.

Eva Miláčková – Vildmanová, absolventka pražské DAMU, se jako herečka prosadila nejdřív na divadelní scéně v Hradci Králové a pak v Praze, kde působila v Divadle Jiřího Wolkera. Na začátku své herecké kariéry natočila několik filmů. V devadesátých letech působila jako kulturní atašé v Mongolsku. Po svém návratu se věnuje hlavně dabingu.


Petr Tuček vystudoval režii na FAMU a během svého poměrně krátkého života (zemřel, když mu bylo jednapadesát let) natočil celou řadu filmů a seriálů. K těm nejznámějším „bijákům“ patří rozhodně komedie Copak je to za vojáka… Jako režisér je však podepsán i pod televizními seriály Ctná paní Lucie, Slovácko se nesúdi, Legenda o živých mrtvých a Muž, který nesmí zemřít. Oba posledně jmenované seriály natočil „doma v Holešově“.
Jiří Zapletal provozoval divadlo nejdřív jako nadšený ochotník v rodném městě, po absolvování brněnské JAMU jako profesionál. I on prošel několika scénami, aby na dalších třicet let zakotvil v libereckém divadle. Kromě divadla a „práce s písmenky“ (je autorem několika úspěšných knih) často točí – především v zahraničních produkcích.  

František Křupala je mimochodem čtyřnásobný mistr republiky v trojskoku. Přesto se celá léta věnuje hudbě. Vystudoval na brněnské konzervatoři obor varhany a potom téměř třicet let působil jako člen sboru opery Národního divadla Praha. Dodnes hostuje jako sólista v zahraničí.


Jiří Sehnal alias Jethro Spencer McIntosh začal nejdříve studovat herectví na pražské DAMU, odkud po dvou letech přešel na FAMU, kde vystudoval obor scenáristika. Zahrál si v několika českých filmech stejně jako v pražském divadle Semafor. Nakonec stejně emigroval a tak část života prožil v Německu, Izraeli, Kanadě a Americe. V Hollywoodu měl úspěch se svými obrazy, které si od něj kupovaly celebrity. Po návratu do Česka napsal několik knížek. 
Autorem publikace je holešovský rodák Robert Rohál. Léta pracoval v kultuře, rok strávil jako dělník v pekárně. Od roku 1990 působí v novinách. Po redaktorování ve Zlíně a Praze se stal v roce 2007 redaktorem čtrnáctideníku Holešovsko. Během posledních dvanácti let mu vyšla řada knížek, v nichž se soustřeďuje především na osobnosti z oblasti divadla, filmu a populární hudby. Kromě psaní se zabývá ještě fotografováním, během posledních pěti let přibližně desetkrát vystavoval - kromě rodného Holešova i v Brně a Praze. Pro edici Knihovnička Holešovska napsal publikaci „Vzlety a pády holešovské hraběnky Barbory Wrbnové“ (2008) a jako editor se podílel na publikaci soustřeďující historické pohlednice Holešova. (2009).

zdroj: Informační portál města Holešov

 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Hotel La Fresca

Hotel je situován uprostřed jihovýchodní fronty Velkého náměstí v Kroměříži s přímým ...

Restaurace ikona
Restaurace

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada je přírodně krajinářský park se zahradními stavbami - Rybářský pav...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Zámek Chropyně, Muzeum...

 
 
 

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý