Růžek
ikonka
Vítězné činy Zlatého záchranářského kříže

Datum: 12. 4. 2010, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

..za rok 2009..

ilustracni obrazek

Vítězné činy Zlatého záchranářského kříže za rok 2009

1. ZÁCHRANÁŘSKÝ ČIN LAIKŮ


Zlatý záchranářský kříž


Záchrana ženy visící z okna


Při cestě k přátelům si Matěj Novák všiml, že v pátém patře panelového domu se za okenní parapet drží mladá Vietnamka, která shodou nešťastné náhody vypadla z okna, když si všimla svého dítěte, jak leze na okno. Při pádu se zachytila o okraj okna a visela několik minut ve výšce pátého patra panelového domu. Matěj Novák na ulici zaregistroval, že se jedná o mladou Vietnamku, spočítal si poschodí, do kterého hned vyběhl. Na dveřích viděl vietnamské příjmení. Následně vykopl dveře a utíkal k oknu, odkud ženu vytáhl. Ta bezprostředně upadla do bezvědomí. V bytě jí poskytl první pomoc a zavolal záchrannou službu. Jednoznačně této ženě zachránil život, neboť již byla na pokraji vyčerpání a následný pád by zřejmě nepřežila.

Čestné uznání


Bezprostřední a obětavá záchrana osob po těžké havárii dodávky


Dne 5.10.2009 v ranních hodinách byli hasiči požádáni o pomoc po těžké havárii dodávky u obce Střílky. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Morkovic-Slížan s jedním zásahovým vozem, posílila ji jednotka dobrovolných hasičů z Koryčan. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že mezi obcí Střílky a Lískovec došlo k velmi těžké havárii dodávky.
Řidič těžce havaroval mimo vozovku, kde se v poli převrátil na bok. Ve voze cestovalo celkem pět osob, přičemž tři se vážně zranily. Při havárii jeden z pasažérů vypadl a převrácená dodávka ho zavalila.


Mezi prvními na místě začal pomáhat řidič nákladního auta František Kovář, který jel kolem nehody a zastavil. Pomocí popruhů byla dodávka převrácena jeho nákladním autem zpět na kola a zraněný muž byl vyproštěn. František Kovář muže nejen vyprostil, ale vytáhl mu zapadlý jazyk a začal s oživováním až do příjezdu záchranářů. Na místo vyletěl i vrtulník letecké záchranné služby z Brna. Jeho obětavý a rozhodný čin vedl k přímé záchraně života.


2. ZÁCHRANÁŘSKÝ ČIN PROFESIONÁLŮ JEDNOTLIVCŮ


Zlatý záchranářský kříž


Záchrana sebevraha z ledové Jizery


Nprap. Jan Říha byl dne 8.2.2009 kolem 11.00 hod společně s kolegou prap. Pavlem Vojáčkem vyslán operačním důstojníkem k řece Jizeře, kde mělo být odstavené osobní vozidlo Škoda Favorit. Provedeným šetřením na místě hlídka zjistila, že vozidlo zde odstavil Karel Hradecký. Společným pátráním otce hledaného, ve spolupráci s HZS Benátky nad Jizerou, se nepodařilo K. Hradeckého ml. najít. Po neúspěšném pátrání družstvo HZS Benátky nad Jizerou z místa odjelo. Hlídka dále pokračovala v pátrání a pana K. Hradeckého ml. našla. Ten před hlídkou začal utíkat a po chvilce se zastavil u přemostění silnice přes řeku Jizeru.


Zatímco muži skok rozmlouval jeho otec a jiný policista, Jan Říha se k němu přiblížil z druhé strany. V předtuše toho nejhoršího se svlékl do košile a trenýrek. Sebevrah křičel, že chce vidět svou manželku. Pak najednou klidně řekl, že to nebude prodlužovat a vrhl se do vody. Jan Říha skočil za ním. „Když jsem ho uprostřed řeky doplaval, zjistil jsem, že nedosáhnu na dno. Hlavou mi běželo jen to, že ho musím dostat na břeh,“ vzpomíná zachránce. „Karel Hradecký se snažil dostat zpátky do vody, pral se se mnou takovou silou, že jsem mu roztrhl džíny i opasek. Bál jsem se, abych mu něco neudělal. Byl drobnější než já, ale měl na sobě nasáklé oblečení, takže vážil dost,“ dodal policista.

Protože ruce mu už tuhly mrazem a ztrácel v nich cit, dokázal muže jen povytáhnout na strmý břeh a zafixovat ho nohama pod sebou. Ještě 15 minut pak stál na kamenech v ledové vodě, než se mu na pomoc z druhé strany dostali kolegové. Prap. Vonášek přivolal RZS, která zachráněného převezla do Oblastní nemocnice v Mladé Boleslavi na oddělení ARO, později byl převezen do Psychiatrické léčebny Kosmonosy. Svým odvážným přístupem nprap. Říha zmařil pokus o sebevraždu pana Karla Hradeckého ml.


3. ZÁCHRANÁŘSKÝ ČIN PROFESIONÁLNÍHO TÝMU


Zlatý záchranářský kříž


Záchrana osob v bezprostředním ohrožení života uvězněných v zatopených domech bleskovou povodní


Směna "B" požární stanice Česká Kamenice, směna "B" centrální požární stanice územního odboru Děčín HZS Ústeckého kraje a členové SDH obce Horní Habartice zajišťovali evakuaci osob ze zatopených rodinných domů při povodňové vlně vzniklé z přívalových dešťů 4. 7. 2009, kdy hladina na zatopených pozemcích a komunikacích dosahovala 1,5–1,6 m a hrozilo zřícení zatopených objektů vlivem přívalového proudu.


Povodňová vlna rozvodněné řeky zasáhla nebývale rychle všechna místa ležící v blízkosti původního koryta. Došlo nejen k uvěznění občanů v domech, ale i k odříznutí lidí, kteří se v té chvíli nacházeli na vozovce. Jedni z nich byli i cyklisté, kteří našli útočiště u plotu, který původně vymezoval hranice zahrady. Silný proud a zvyšující se hladina jim nedovolily dostat se vlastními silami na bezpečnější místo. Členové místní jednotky SDH vytvořili pomocí provizorních prostředků jednoduché jištění. S nasazením vlastního života na něm postupně převedli všech pět ohrožených osob do bezpečí. Svým rozhodným a duchapřítomným činem zachránili těmto lidem život.


Evakuace osob byla prováděna s nasazením života záchranářů v povodňovém proudu, kdy došlo k uvěznění obyvatel obcí (Veselé, Markvartice, Horní Habartice, Dolní Habartice) v horních patrech rodinných domů. V dané situaci nebylo možné nasazení plavidel a bylo nutné se probrodit k ohroženým osobám pěšky. Zásahová technika byla používána v nouzovém režimu, kdy bylo nutné projíždět zatopené lokality po komunikacích a pozemcích poničených povodní, bez možnosti jednoznačné kontroly sjízdnosti v kalné rozprouděné vodě. Kontrola průjezdnosti byla zajištěna osobami záchranářů přivázaných za zásahový automobil, kteří brodili před zásahovým automobilem mnohdy s vodou po krk.

Povodňová vlna poničila komunikace, strhla mosty a proud unášel předměty, které ohrožovaly brodící záchranáře a techniku. Jednalo se o povodeň mimořádných rozměrů v zcela neobvyklých lokalitách, kdy voda přicházela z polí a lesních pozemků. Záchranné práce probíhaly bez možnosti jakéhokoliv odpočinku, kdy záchranáři byli mnoho hodin v promočené výstroji a sloužili bez ohledu na službou vymezený čas. Vlivem nepříznivého počasí a přetížení telefonů došlo k výpadku veškerých mobilních sítí a přestalo fungovat spojení pomocí vysílaček. V dané situaci po dobu několika nejkritičtějších hodin se záchranáři museli spolehnout zcela sami na sebe. Hasiči prokazatelně zachránili 8 osob v přímém ohrožení života.


Při zásahu byli zachráněni všichni obyvatelé postižených obcí, mnoho psů, koček a dalších domácích zvířat. Domácí zvířata, která zůstala uzavřena, neměla šanci přežít.

Čestné uznání


Záchrana života 15letého chlapce topícího se v řece


Dne 21.12.2009 v cca 15.30 hodin Martin Svoboda při chůzi po břehu řeky Moravy poblíž mostu ve Vnorovech zaslechl křik a následné volání o pomoc. Rozběhl se blíž k místu, odkud bylo slyšet volání, a uviděl 15letého chlapce, který byl v ledové vodě (venku byl desetistupňový mráz), držel se asi dva metry od břehu okraje ledu a marně se snažil dostat ven.

Martin Svoboda okamžitě vstoupil na led a snažil se mu pomoci. Led byl ale slabý a začal praskat, chlapec se pustil a proud řeky ho odnesl o dvacet metrů dál, kde byl led od břehu široký asi čtyři metry. Martin Svoboda si svlékl bundu, na jejíž rukáv navázal ještě šálu, a po ledu se opatrně plazil k chlapci, který byl v ledové vodě již značně podchlazený a dostával křeče. Po několika neúspěšných pokusech se mu podařilo konec šály hodit na dosah chlapce a ten se jí chytil. Zachránce jednou rukou držel bundu s šálou a chlapcem a druhou rukou vytáhl mobilní telefon. Zavolal kamarádovi a zároveň veliteli jednotky SDH Vnorovy Petru Tomečkovi: „Vezmi lano a hned přijeď na Moravní most!“

Bylo štěstí, že kamarád byl právě doma a jen několik set metrů od místa události. Tíha na led byla příliš velká a led začal hlasitě praskat. Martin Svoboda sice chlapce držel, ale led se mohl kdykoliv utrhnout a ledová voda by je oba strhla do proudu. Petr Tomeček však bleskově přijel a hodil Martinovi lano. Ten chlapce uvázal na lano a oba ho společnými silami vytáhli z vody. Silně podchlazeného, promáčeného a vysíleného chlapce museli k autu nést. Zavolali sanitku a když zjistili, že chlapec bydlí nedaleko, zavezli ho domů. Tam ho před příjezdem zdravotníků v teple svlékli z mokrého oblečení a zabalili do deky. Patnáctiletého chlapce zdravotníci převezli do kyjovské nemocnice. Podle vyjádření lékařů ho oba dobrovolní hasiči zachránili v téměř poslední chvíli. Potěšující je, že zdravotníci ho po ošetření na jednotce intenzívní péče brzy přeložili na normální oddělení a školák pád do ledové vody odnesl jen škrábanci na rukou.


„Na ty nekonečné minuty nikdy nezapomenu. Měl jsem samozřejmě strach, že se led utrhne i se mnou a že tomu chlapci už nepomůžu. Dnes jsem rád, že jsem byl v pravý čas na pravém místě a také jsem se mohl spolehnout na nezištnou pomoc pohotového kamaráda,“ říká s odstupem času Martin Svoboda.

  
4. NEJKURIOZNĚJŠÍ ČIN ROKU


Zlatý záchranářský kříž


Kardiopulmonární resuscitace 13letého chlapce


Nominovaný Petr Tomáš se zásadním způsobem zasloužil o úspěšnost 43 minut trvající úspěšné resuscitace 13letého chlapce, která byla jednou z nejkomplikovanějších a nejnáročnějších. Prováděl resuscitaci, medikace, intraoseální inzerci, defibrilace. Zavedl improvizovanou hypotermii přírodním sněhem. Zpracováním záznamu z resuscitace, včetně křivek, zásadně ovlivnil následnou nemocniční péči (implantace defibrilátoru).


Třináctiletého chlapce postihla náhlá zástava oběhu doma při vstávání do školy. Chlapec byl resuscitován otcem dle instrukcí operátorky linky 155 jedenáct minut do příjezdu posádky záchranné služby. Následná rozšířená resuscitace posádkou trvala do obnovení srdeční akce dalších 32 minut. Pacient byl v průběhu resuscitace  4x defibrilován. Vstup do cévního řečiště byl vzhledem ke zkolabovaným periferním žilám proveden panem Tomášem alternativním řešením – nitrokostně. Jednou z mnoha komplikací resuscitace byl masivní otok plic.

Vzhledem k délce resuscitace se Petr Tomáš rozhodl využít v tu dobu dostupný přírodní sníh a malého pacienta chladil. Mírná hypotermie u pacientů po resuscitaci je dnes uznávanou metodou i v přednemocniční neodkladné péči. V tomto případě se alternativní chlazení stalo důležitým prvkem v souboru úkonů, které vedly k záchraně pacienta a zejména k tomu, že je bez jakéhokoliv neurologického postižení i přes značnou dobu trvání zástavy srdce.
 V průběhu hospitalizace se nepodařilo zjistit příčinu náhlé zástavy oběhu. K indikaci zavedení implantabilního defibrilátoru byl zásadní záznam záchranné služby z průběhu resuscitace. Pacient byl po 36 dnech propuštěn z nemocniční péče a dokonce stihnul dokončit probíhající ročník na víceletém gymnáziu.

5. HUMANITÁRNÍ ČIN MIMO ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY


Zlatý záchranářský kříž


Záchrana plavce po střetu s lodním šroubem

 
Během své letní dovolené v Turecku policista pprap. Tomáš Hradil si povšiml jednoho z plavců středního věku, který po střetu s lodním šroubem utrpěl rozsáhlá poranění a začal se topit. Policista se bez váhání vydal tonoucímu na pomoc a s vypětím všech sil těžce zraněného muže vytáhl na břeh, kde ho předal do rukou záchranářům.

6. VÝJIMEČNÝ PŘÍNOS PRO ZÁCHRANÁŘSTVÍ


Zlatý záchranářský kříž


Genmjr. Ing. Miroslav Štěpán
Generální ředitel hasičkého sboru České republiky. Stál u zrodu  Integrovaného záchranného systému, jehož operativní úspěšnost byla prokázána v mnoha akcích, včetně katastrof rozsahu povodní, při zahraničních intervencích a dalších mimořádných událostí. Těžko nyní spočítat, kolika lidem tento nový systém zachránil život a usnadnil přežití po požárech a katastrofách. Svou funkcí přispěl i k snížení hospodářských škod, ale i lidských tragédií a neštěstí.


Tématem posledních let je nejen původní profese - hasičina - ale i záchranářství a ochrana obyvatelstva. Podařilo se, zvláště po povodních v roce 2002, zachytit tento celoevropský trend. Nové zaměření a výsledky jsou občany České republiky vnímány  více než pozitivně. V současné době lze porovnávat stav výcviku a vybavení jednotek našich evropských kolegů. Výsledem je hrdé konstatování, že sbor (HZS ČR)  je nejen srovnatelný, ale i v mnoha směrech na špici moderního vývoje.


Pan generál je osobním vzorem a symbolem hasičské profese. Výše zmiňované úspěchy HZS ČR, jsou i jeho osobními úspěchy. V posledních deseti letech určoval vývoj moderního záchranářství, nebál se nových úkolů a pozvedl činnost sboru na úroveň, na které doposud nikdy nebyla.
V letošním roce pan generál oslaví důležité životní jubileum, šedesát let.

Zlatý záchranářský kříž


MUDr. Dana Hlaváčková, ředitelka odboru krizové připravenosti MZ ČR.
Člověk, který žije několik životů, její působení v oboru přispělo k etablování záchranné zdravotnické služby do Integrovaného záchranného systému. Vynikající přednášející, která je často zvaná na významné kongresy v ČR a SR - Dostalovy dny, MEKA, Záchrana, hlavní rozhodčí významných záchranářských soutěží jako Rallye Rejvíz nebo Záchrana na Slovensku. Členka lékařského výboru pro urgentní medicínu při NATO, národní koordinátorka pro WHO, iniciátor a pedagog na kurzech urgentní medicíny pro mediky na Masarykově univerzitě Brno. Respektována odbornice v oblasti urgetní medicíny, medicíny katastrof a krizové intervence. V každé pozici a při každé akci je přínosem a opravdu málo lidí v oblasti urgentní medicíny a medicíny katastrof je nepostradatelný a respektovaný jako doktorka Hlaváčková. V letošním roce se dožívá významného životního jubilea, padesáti let.

 

7.CENA MEDIÁLNÍCH PARTNERŮ


Záchrana muže s třískou v srdci


Málokdy zasahuje zdravotnická záchranná služba u takových výjimečných případů, jakým bylo zranění mladého muže na pile na Olomoucku. Dne 3.8.2009 v ranních hodinách přišla na operační středisko zdravotnické záchranné služby v Olomouci výzva na bezvědomí muže, který se nachází v Otaslavicích na pile. Na místě byli záchranáři v 8.27 hod., tedy za 12 minut od výzvy. Po dojezdu na místo nalezli záchranáři vedle vrat u dřevoobráběcí haly ležícího muže, který byl v bezvědomí. Jednalo se o sedmadvacetiletého muže, který dle pracovníků pily náhle upadl do bezvědomí, pak se po pár sekundách opět probral, aby po několika krocích opět upadl do bezvědomí. Podle dalšího sdělení přihlížejících muž krvácel z hrudi, kde byla asi 1,5 cm drobná ranka. Přihlížející lidé přesně nevěděli, co se mu mohlo stát. Bezvědomí muže způsobil kus zakrváceného dřeva, které zůstalo ležet v místě, kde muž prvně ztratil vědomí.
Nález velké třísky podobné atletickému oštěpu napomohl MUDr. Milanu Brázdilovi k úvaze o bodném poranění srdce.
V 9.20 hodin je muž stále na místě, resuscitován 53 min. Poté je pacient předán na emergency do Fakultní nemocnice Olomouc. Na místě je připraven tým kardiochirurgů.
Za týden po události byl muž s probodnutým srdcem propuštěn do domácího léčení bez komplikací.

 

8.CENA POLICEJNÍHO PREZIDENTA


První pomoc muži spadlému a uvězněnému v jeskyni


Když byla Tereza Kostková se svým přítelem v neděli 17. května lézt na skalách v Srbsku u Berouna, přišel za nimi muž, že slyšel v jeskyni volání o pomoc. Tereza se okamžitě rozhodla, že tam musí jít. Společně s přítelem vzali lano, lékárničku a vylezli do strmého kopce ke vchodu do jeskyně. Za svitu malé baterky je muž, který slyšel volání o pomoc, zavedl dovnitř až k temné hluboké díře. Od této chvíle se iniciativy ujala Tereza. Zavolala dolů, jestli tam někdo je, jak se jmenuje a zda je zraněn. Z dálky se ozvalo, že Kuba a že má zlomenou ruku. Poslala jiného horolezce, aby zavolal záchrannou službu a pak se navázala na lano, k sedáku si připnula lékárničku a nechala se spustit do bezedné tmy. Přesto, že nemá velké zkušenosti s lezením a slaňování se ještě trochu bojí, nenechala si to rozmluvit, ani když ji její přítel přesvědčoval, že půjde první, nebo aby počkala na hasiče. Bála se, že Kuba může být vážně zraněný a ona jako zdravotní sestra by mu mohla zachránit život, kdyby šlo o čas (v té chvíli ještě nikdo nevěděl, že tam je už 4 dny a půl hodiny by nejspíš nehrálo velkou roli). Tereza nakonec našla Kubu v zuboženém stavu – prochladlého, hladového, špinavého, pomláceného, s ošklivě zlomenou rukou, ve vlastní moči a výkalech. Prohlédla ho, ošetřila a oblékla do mikiny, kterou jí někdo nahoře půjčil. Zůstala s ním dole než dorazili hasiči, utěšovala ho, povzbuzovala a povídala si s ním, aby ho udržela při vědomí. Kuba poměrně vnímal, odpovídal, i když jí občas řekl, že to je krásné, že tam s ním je, ale že ví, že se za chvíli probere a ona bude pryč jako ostatní halucinace, kterých si tam asi užil dost. Pak dorazili hasiči a akce probíhala dál už profesionálně. Tři hasiči se spustili s nosítky dolu, Tereza jim pomohla s jeho umístěním do nosítek a zvlášť dohlédla, aby správně zacházeli se zlomenou rukou a nedali mu pít. Poté Kubu a dva hasiče vytáhli kladkostrojem nahoru. Po vytažení si všichni užili chvíli zděšení, když zkolaboval, ale naštěstí se rychle probral. Poté ho hasiči odnesli dolu k sanitce. Tereza byla po vytažení z díry, ve které byla zhruba 90 minut, prochladlá, unavená, ale první co jí zajímalo, když vylezla ven, jak na tom je Kuba. Ten byl naštěstí již v péči lékařů.

9. CENA PRIMÁTORA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY


Záchrana obyvatel z hořícího azylového domu


Dne 20.6.2009 projížděl pprap. Josef Vosáhlo okolo azylového domu sv. Gerarda v Brandýse nad Labem, ve kterém spatřil hustý kouř a plameny šlehající z okna objektu. Skutečnost, že obyvateli domu jsou převážně ženy a děti, zjistil až při jejich evakuaci. Následně začal likvidovat samotný požár. Bez dýchací techniky jen s hasícím přístrojem se mu podařilo požár zlikvidovat. Poté provedl průzkum horního patra, zdali se tam nikdo nenachází a zavřel druhé křídlo budovy, aby zamezil distribuci kouře. Dále ještě zkontroloval ohnisko požáru a to vše se stalo ještě před příjezdem profesionální jednotky, která měla z důvodu opravy brandýského soumostí prodloužené dojezdové časy. Uchráněny byly nejen lidské životy, ale i škoda odhadovaná na 1 000 000 Kč.


 

 

reklamni prouzek

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyto informace byly vytištěny z portálu Kroměříž.cz [www.kromeriz.cz] – průvodce městem i regionem.
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem a jeho zneužití pro jiné než osobní účely je postižitelné dle Zákona Autorského a pozdějších předpisů.

© 2006, Kroměříž.cz

 
 
 
Ubytovámí
Ubytování ve městě

Restaurace a kavárna Scéna

Nabízíme posezení v příjemném prostředí kavárny a restaurace s širokým výběrem jídel ...

Restaurace ikona
Restaurace

Music club TABU

Jediný DESIGN CLUB v Kroměříži. GOOD DRINKS - GOOD FRIENDS - GOOD MUSIC - 80. a 90. ...

Pamětihodnosti ikona
Pamětihodnosti

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna ze 17. století byla po 200let místem ražby mincí a medailí olomouc...

Zámecká galerie

Významnou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži je proslulá obrazárna, představu...

Libosad zv. Květná zahrada

Vznikla jako součást stavitelské aktivity biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna...

Kostel sv.Jana Křtitele

Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele na Masa...

 
 
 

Televizní program

Přehled reportáží, pořadů a jejich obsahy.

Městský úřad v Kroměříži

Potřebuji vyřídit na MěÚ v Kroměříži...

Hledáte dům, byt, pozemek

.. či pronájem v Kroměříži? Katalog zde.

inzerce

Zápis firem do katalogu

Kroměříž.cz nabízí firmám: propagaci Vaší značky, produktů či služeb, způsob zviditelnění Vaší firmy, informace pro stávající i případné klienty o Vaší nabídce, výrobcích či službách firmy, inzerci na internetu, efektivní formy propagace za příznivé ceny. Napište nám na redakce@kromeriz.cz ...


Důležitá telefoní čísla

 

Užitečné odkazy na internetu

Policie ČR, Městská policie
573 331 153, 573 321 156
 
Počasí
TAXI
573 341 020, 777 686 858
 
Mapy
MÚ Kromeríž
573 321 111
 
Jízdní řády
Infocentrum regionu
573 331 473, 573 334 191
 
Rezervace ubytování
Rychlá lékarská pomoc, LSPP
155, 573 322 580, 573 322 263
 
Kulturní přehledy

Služba a provozovatel:

Kroměříž.cz, Copyright © 1997 - 2007.
Reaia s. r. o., Inetrans, Poski.com
Informace o serveru Kroměříž.cz

Vstup pro inzerenty

Zadejte své přihlašovací jméno a heslo.
V případě, že jste osobní údaje zapomněli,
kontaktujte technickou podporu.
OK
růžek levý růžek pravý