Verze pro PDA

ikonka
Klenotnice Velké Moravy se otevírá veřejnosti, představuje vzácné šperky a cenné nálezy

Datum: 24. 6. 2024, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

... Zlínský kraj ...

ilustracni obrazek

 

Klenotnice Velké Moravy se otevírá veřejnosti, představuje vzácné šperky a cenné nálezy

 

Šperky nevyčíslitelné hodnoty, které v 9. století nosívala velkomoravská knížata, ale i další vzácné nálezy z té doby mohou nově obdivovat návštěvníci Klenotnice Velké Moravy, která byla včera slavnostně otevřena v Archeoskanzenu Modrá. Jde o kruhový podzemní panteon o průměru 20 metrů.

 

Nová expozice nabízí nejen šperky, ale i ostruhy, meče či rekonstruované tváře lidí, kteří v této oblasti žili a jejichž kosterní pozůstatky zde byly objeveny. Celý výstavní prostor se nachází v podzemí. Nahoře je zvonička, kterou dolů prochází denní světlo osvětlující šperky ve vitrínách.

 

„Děkuji panu starostovi Modré za to, jak aktivně obec přistupuje k rozvoji archeoskanzenu. Tato krásná stavba je toho důkazem. Jsme rádi, že jsme se jako kraj mohli na jejím vzniku finančně podílet. Věřím, že to do Modré přiláká další návštěvníky,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

 

Otevřením klenotnice v Modré získala další atraktivní expozici Cyrilometodějská stezka, navíc v těsné blízkosti Velehradu. Lokalita se už nyní řadí mezi nejvíce navštěvovaná místa ve Zlínském kraji, areál Archeoskanzenu společně s expozicí Živá voda navštíví čtvrt milionu návštěvníků ročně.

 

„Až doposud nebyl na celé Moravě výstavní objekt, který by splňoval bezpečnostní opatření pro vystavení velmi cenných historických exponátů. To naše klenotnice umožnuje. Jde totiž o podzemní monolitický objekt s veškerým zabezpečením proti krádeži i poškození,“ připomněl při otevření starosta Modré Miroslav Kovářík, který při této příležitosti od hejtmana Radima Holiše dostal originální dárek v podobě živého kohouta.

 

Hlavní část stavby stála téměř 52,4 milionu korun. Z toho 38,5 milionu pokryla dotace z evropských fondů, 8 milionů přispěl Zlínský kraj a přes 2,3 milionu uvolnil stát. Zbývající část financovala obec. Celkové náklady po dokončení vybavení a navazujících technologií odhadl starosta na 70 milionů korun.

 

Významným partnerem a zároveň odborným garantem projektu se stalo Moravské zemské muzeum v Brně, v jehož prostorách byla uložena většina nálezů z území dnešní Moravy. Muzeum do expozice zapůjčilo sbírku nejcennějších šperků a zároveň umožnilo i výrobu takzvaných vědeckých kopií, které byly evidovány v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury.

 

Zdroj: TZ, Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje

 

 

 

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze