Textova verze

ikonka
Vánoce a Silvestr – čas úrazů

Datum: 24. 12. 2006, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

Co si počít, když se obětí silvestrovského veselí stanete vy?

ilustracni obrazek

Vánoce a Silvestr jsou obdobím nástrah. Svíčky, prskavky, rozpálený olej při smažení řízků, později alkohol, rachejtle a dělobuchy. Riziko úrazu číhá na každém rohu. Víte, co si počít, když se obětí vánočního shonu či silvestrovského veselí stanete vy?

Vánoční úrazy

Opařeniny a popáleniny

 

Spálit se můžete kdykoliv jakkoliv, ale v době vánočních příprav je toto riziko několikrát vyšší. Ve všeobecném spěchu a zmatku stačí nešikovný pohyb a ejhle – spálíte se o plech, friťák nebo pánev na smažení. Co teď?

Popálené místo ochlazujte pod studenou tekutou vodou alespoň 20 minut. Pak jej můžete obvázat sterilním obvazem. Pokud se opaříte horkou vodou nebo olovem, okamžitě z místa odstraňte mokré oblečení. Je-li však látka na ráně přilepená, sami ji neodstraňujte! V případě vážného zranění okamžitě přivolejte záchrannou službu. Puchýře nikdy nepropichujte a ránu ničím nemažte.

 

 

Řezné rány

Při porcování vánočního kapra se můžete říznout nožem. Ránu omyjte a zalepte náplastí. Můžete ji očistit desinfekcí. Silné krvácení zastavíte tlakovým obvazem, pak přiložte sterilní obvaz a upevněte jej obinadlem. Poté vyhledejte lékaře.

 

Rybí kost v krku

Pokud vám zaskočí kost v krku, měl by vám někdo uvolnit dýchací cesty pomocí silných úderů mezi lopatkami. Děti je dobré přehnout přes koleno, aby trup a hlava visely dolů. Pomoci může také kousek suchého chleba, který posune kost dále - do žaludku a žaludeční šťávy si už s kostí poradí. Dostane-li se však kost do dýchacích cest a vaše snažení je bezvýsledné, okamžitě přivolejte rychlou záchrannou pomoc.

Chcete-li se vyvarovat kosti v krku, jezte rybu vždy odděleně od přílohy. Maso z kostí stahujte a velmi pozorně žvýkejte. Věnujte se více stravování než klábosení u štědrovečerní večeře, neboť nejčastěji kost v krku zaskočí právě při mluvení.

 

 

Silvestrovské úrazy

Alkohol: hlavní viník silvestrovských úrazů

Silvestrovské oslavy jsou bohužel dnem nejčastějších vážných úrazů, nezřídka končících smrtí. Opilý člověk ztrácí schopnost koncentrace a rozpoznávání, proto mu hrozí mnoho různého nebezpečí. Protože nevnímá zimu, snadno se může stát, že si lehne na zem a usne. Pak dochází k promrznutí, ze kterého se už nemusí probudit. V ohrožení jsou i zapřísáhlí abstinenti, kteří mohou přijít k úrazu cizím zaviněním. O půlnoci se zvyšuje hrozba konfliktů, dopravních nehod, úrazů způsobených střepy z rozbitých lahví apod.

Pyrotechnika – nebezpečné silvestrovské dobrodružství

Dalším zdrojem nebezpečí je manipulace s pyrotechnikou. Petardy a dělobuchy vás mohou popálit, roztrhnout vaši kůži i část těla. V případě, že manipulátor přijde o prsty, je dobré odtržené části najít a vložit do sterilního sáčku nebo ubrousku. Existuje pak šance, že dotyčnému prsty zachráníte – v některých případech je lze znovu přišít. Zraněný prst nad ránou zaškrťte, aby nedošlo k velkým ztrátám krve a okamžitě přivolejte záchranku.

 

 

 

Protišoková poloha při vážných úrazech

V případě vážných úrazů jako jsou těžké popáleniny nebo hluboké řezné rány se může stát, že dotyčný vlivem silného šoku omdlí. Pak jej uložte do tzv. protišokové polohy, tedy do polohy na záda na rovné podložce a nohy mu zvednětě do výše alespoň 30 cm nad zemí.

Hlavní zásadou pro jednání s raněnými je zachovat klid. Čím více budete panikařit, tím hůře bude i raněnému. Mluvte klidně a pomalu a jednejte s rozvahou.
 

Převzato: informační server pro zdraví

 

 

  

reklamni prouzek
Normalni verze