Verze pro PDA

ikonka
Rozhovor se sv. Mikulášem

Datum: 29. 11. 2006, autor: ikonka autora Redakce , Funkce: ikonka tisku Tisk

Co ještě nevíme ze života sv. Mikuláše?

ilustracni obrazek

 

 

Zavřeme-li oči a vyslovíme-li slovo Mikuláš, každý z nás si vybaví postavu staršího muže s vousem, který je oděn do červeného roucha s křížem na břiše, na hlavě má špičatou biskupskou čepici a v rukou hůl se zatočeným horním koncem, tzv. berlu, která byla znakem biskupského úřadu. Tento muž vystupuje moudře, důstojně a dobrácky. Byl tak laskavý a souhlasil s odpovědí na několika otázek týkajících se jeho života.

 

Základní údaje mnozí známe. Narození kolem r. 270 v řeckém Patrasu. Rodiče byli bohatí, ale brzy zemřeli. S veškerým svým majetkem se dělil s chudými a nemocnými. Jako mladý muž se stal v Myře – v jižním Turecku biskupem, kolem roku 310 se dostal do zajetí a v  žaláři byl pro svou víru jako ostatní pronásledovaní křesťané, těžce mučen a trýzněn. Po roce 313 bylo křesťanství opět zlegalizováno a Mikuláš se opět ujal své funkce. Bůh si jej k sobě povolal 6. prosince mezi roky 345 a 351.

 

 

 

 

Náš drahý Mikuláši, jsi označován jako svatý, což ukazuje na dobře prožitý život, naplněný dobrem. Víme, že svatý je ten, kdo náleží Bohu a připomíná nám jeho vlastnosti.

Z tvého života se tradují tři legendy. Můžeš nám je přiblížit?

 

Ano, velmi rád.

Jeden šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly jako nevěstky na věno ke svatbě. Vhodil jsem hodil oknem v noci třem mladým ženám po jednom sáčku se zlaťáky, takže se mohly vrátit domů a vdát se. Místo tří koulí bývám znázorňován také se třemi váčky na peníze, třemi zlatými pruty, třemi pytlíky, třemi chleby, třemi kameny nebo třemi zlatými  jablky.

 

Vzpomínám si také na tři chlapce, které jsem ochránil před zlým hostinským, jež jim usilovat o život a chtěl je ukrýt v sudu se solí. Proto také bývám znázorňován s nakládacím sudem, v němž sedí tři mládenci.

 

Třetí legenda souvisí s námořníky …

 

Ano, loď na moři se dostala do veliké tísně. Námořníci si na mě vzpomněli a poprosili o pomoc. V důsledku této legendy mě můžete spatřit i s kotvou.

 

 

Bůh vedl celý tvůj život, byl jsi i za svou víru stíhán a mučen. Nějaký čas jsi prožil v Palestině – v místě života Ježíše Krista. Při návratu do vlasti, jsi se cestou zastavil ve městě Myře, kde byl právě biskupský sněm a rozhodovalo se tam o tom, kdo bude novým biskupem. Co Bůh učinil v tvém životě zde v Myře?

 

Přijali mě mezi budoucí kandidáty. Když dlouho rokovali a nemohli se na konkrétním kandidátovi shodnout, dali podmínku: kdo z nás druhého dne vstoupí první do kostela, stane se biskupem. Takto jsem se stal biskupem  já a  nadále jsem se věnoval zmírnění hmotné a duchovní bídy.

 

A na závěr bychom tě poprosili o výčet všech, kterým jsi patronem.

 

Samozřejmě myslím na všechny a především na děti. Ale jsem patronem Ruska; Lotrinska; ministrantů; panen; poutníků a cestujících; advokátů, soudců, notářů, obchodníků, lékárníků, hostinských, obchodníků s vínem, výrobců a obchodníků s parfémy, lodníků, rybářů, námořníků, vorařů, mlynářů, pekařů, obchodníků se zrním a semeny, řezníků, sládků, lihovarníků, sedláků, tkalců, obchodníků s krajkami a suknem, kameníků, dělníků v kamenolomech, knihařů, knoflíkářů, svíčkařů; hasičů; zajatců; za šťastnou svatbu; proti nebezpečí vody a na moři; ke znovuzískání ukradených předmětů; proti zlodějům.

 

Drahý Mikuláši, jsi vzorem pro všechny v konání dobra, ve vztahu k druhému člověku. Každý z nás je povolán ke svatosti. Děkujeme a za to, že jsi pro nás byl a jsi dobrým příkladem ve své zbožnosti, dobrotivosti a štědrosti a děkujeme ti za rozhovor.

 

                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

reklamni prouzek
Normalni verze